0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

کتاب ماجراهای من و درسام علوم و فنون ادبی دهم کدمحصول : 31400

md1623558715
وضعیت محصول :
قابل تهیه
590,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
550 g
+
فاطمه اکران - محمد رزمی
خیلی سبز
رحلی
9786004121446
164
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب ماجراهای من و درسام علوم و فنون ادبی دهم

  •  مراحل بررسی و تحلیل شعر

1- خوانش

2- شناسایی و استخراج نکات زبانی

3 - شناسایی و استخراج نکات ادبی

4- شناسایی و استخراج نکات فکری

5- نتیجه گیری و تعیین نوع .

 

بیش از خوانش ، نگاهی کلی به متن از آغاز تا انجام برای کشف لحن و آهنگ ، ضروری است . پس از شناسایی لحن مناسب با حال و هوای محتوای اثر ، لازم است تمام اثر یکباره و بی گسست خوانده شود تا درک ارتباط طولی و فهم محتوا دچار اختلال نشود . شعر روباه و صیاد دارای لحن روایی - داستانی است . در شناسایی و استخراج نکات زبانی به نکاتی مانند کاربرد لغات فارسی و بیگانه ، ساختمان واژه ، روابط معنایی کلمات ، نوع گزینش واژه ها ، سادگی یا پیچیدگی جملات و زبان ، کاربرد دستور تاریخی و .... توجه می شود .

 

از مقایسه اجزای بدن ( گوش ، زبان ، دندان ) با « دل » و برتری دادن دل به همه اجزا در این شعر ، به این نکته پی می بریم که شاعر « دل » را جایگاهی با اهمیت می داند . پایان بندی و نتیجه گیری شاعر در این شعر این گونه است که همه چیز وجود ما دل است و گران بهایی دل ، به سبب این است که خانه و جایگاه خداوند است .

این شعر را در رده ادبیات تعلیمی - عرفانی می توان جای داد ، زیرا حکمت و معرفت در شعر نهفته است و شاعر برای بیان آن ، از ظرف داستانی بهره گرفته است .

نکاتی را در ارزیابی متن شعر به کار گرفتیم ، برای بررسی متن نثر نیز مورد توجه قرار می دهیم . ابتدا با آرامش ، متن موردنظر را در یک نگاه اجمالی بررسی می کنیم . این مرحله را «مرحله چشم خوانی » می نامیم . رعایت نشانه های نگارشی درون متنی ، هنگام خواندن به درک عمیق تر متن کمک می کند . نکات مهم قلمرو زبانی : کاربردهای کهن کلمات ، کاربرد « را » به معنی حرف اضافه ، ترکیب سازی

نتیجه گیری : بر پایه بررسی های انجام شده و تاکید درون مایه اثر ، نوشته درس ر نمونه ای از متن « تعلیمی » یا « اندرزی » می توان به شمار آورد .

برای تشخیص موسیقی شعر دو راه وجود دارد :

1-افزایش تمرین های شنیداری برای پرورش هوش موسیقیایی و سواد شنیداری

2-بخش کردن شعر به پاره های هم آهنگ و مساوی و پی بردن به توازن آوایی آن

 

 

برای تهیه کتاب ماجراهای من و درسام دین و زندگی 1 دهم کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران