0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

ماجراهای من و درسام دین و زندگی دهم انسانی کدمحصول : 33416

md1623558709
وضعیت محصول :
قابل تهیه
340,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
330 g
+
محمد کشوری
خیلی سبز
رحلی
9786004123068
115
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب ماجراهای من و درسام دین و زندگی دهم انسانی 

 

  • آینده ی روشن

پیامبران الهی مرگ را گذر الهی به سوی حیات برتر جهان آخرت می دانند و همه ی آنها در کنار توحید و یکتاپرستی ، ایمان به زندگی جهان دیگر یعنی معاد را برنامه ی اصلی دعوت خود قرار داده اند.

درمقابل دعوت پیامبران برای ایمان آوردن به جهان آخرت مردم دو گروه شدند: گروهی این دعوت را پذیرفتند و به آن ایمان آوردند و گروهی وجود جهان دیگر را بعید دانسته و انکار کردند.

پیامبران الهی نه تنها امکان وجود جهان دیگر را اثبات می کردند ، بلکه با استدلال های مختلف وجود آن را ضروری می دانستند.

  • دفع خطر احتمالی

انسان در زندگی عادی و روزمره ی خود، در مواقعی که احتمال خطر یا خسارتی در میان باشد، سعی میکند تا جلوی خسارت احتمالی را بگیرد یا ازخطری که ممکن است پیش آید، بگریزد. حتی اگر خبررسان شخصی دیوانه یا دروغگو هم باشد که در شرایط عادی گفته ی او برایمان اعتباری ندارد، باز آن را نادیده نمیگیریم و احتیاط میکنیم. چون در این موارد از یک قانون عقلی پیروی میکنیم که می گویند :«دفع خطر احتمالی ، لازم است.»

اما یک از قطعی ترین خبرهایی که بشر با آن رو به رو ست و نمی تواند و نباید بی تفاوت از کنار آن بگذرد، خبر درباره ی زندگی جاودانه ی ماست؛ علت این قطعی بودن:

پیامبران که عاقل ترین و راستگوترین مردم در طول تاریخ بوده اند، با قاطعیت کامل از وقوع معاد خبر داده و نسبت به آن هشدار داده اند.

همه پیامبران پس از ایمان به خدا ، ایمان به آخرت را مطرح کرده و آن را لازمه ی ایمان به خدا دانسته اند. خداوند خود در قرآن از آن خبر داده است و خداوند صادق و راستگو است.

  • حکمت الهی

حکیم کسی است که کارهایش هدفمند است و به نتایج صحیح و درست منتهی میشود و خدایی که حکیم است ، مرتکب کار عبث و بیهوده نمیشود، چون کار عبث و بیهوده از جهل و نادانی سرچشمه میگیرد.

خداوند حکیم هر موجود را الف) برای هدف شایسته ای خلق میکند و امکانات رسیدن به ان هدف را هم به او عطا می کند. ب) اگر تمایلات و گرایش هایی در موجودات قرار داده ، پاسخ مناسب آن هم پیش بینی کرده است (مثلا اگر احساس تشنگی و گرسنگی را در حیوانات قرار داده آب و غذا را آفریده تا آن ها بتوانند تشنگی و گرسنگی خودشان را برطرف کنند.)

خداوند دو گرایش با اهمیت را در وجود انسان قرار داده است:

گرایش به بقا و جاودانگی که باعث میشود انسان: الف) از مرگ و نابودی گریزان باشد ب) بسایری از کارها را برای حفظ و بقای خودشان انجام دهد.

گرایش به بی نهایت طلبی که باعث هر انسان : الف) همه کلمات و زیبایی ها را بخواهد، ب) این طلبش به هیچ حدی محدود نشود.

با توجه به آن چه در مقدمه ی اول و دوم گفتیم، وقتی خداوند این دو گرایش را در ما قرار داده است، پس حتما پاسخ مناسبی هم برای آن دارد؛ چون با حکمت خداوند سازگار نیست که:

گرایش به زندگی جاودان را در وجود انسان قرار دهد و او را در حالی که مشتاق زندگی ابدی است ، از هستی بیندازد و نابود کند.

همچنین استعدادها و سرمایه های مختلفی در وجود انسان قرار بدهد و سپس آن را خاک و معادی هم در کار نباشد.

نتیجه: درنیایی که در ان زندگی میکنیم و عمر محدود ما انسان ها پاسخ گوی این نیاز ها و گرایش های ما نیست، پس قطعا خداوند حکیم برای خواسته ها و گرایش هایی که ما در وجود او قرار داده است، در جای دیگری پاسخ مناسبی خواهد داشت. 

 

برای تهیه کتاب ماجراهای من و درسام منطق دهم کلیک نمایید.

نظرات کاربران