0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

ماجراهای من و درسام فیزیک دهم تجربی کدمحصول : 24949

md1623558711
وضعیت محصول :
قابل تهیه
440,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
530 g
+
علی انواری - ایمان سلیمان زاده-مهدی هاشمی
خیلی سبز
رحلی
9786004121286
208
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب ماجراهای من و درسام فیزیک دهم تجربی

  • یکای اندازه گیری

به اندازه گیری هایی که هر روز در اطرافتان اتفاق می افتد، دقت کنید مثلا ممکن است به دوستتان بگویید که از خانه ی ما تا خیابان 150 قدم است. در این اندازه گیری ، شما فاصله ی خانه تا خیابان را باطول قدمتان مقایسه کرده و نتیجه را به صورت یک عدد (در اینجا 150) و یک یکا (در اینجا طول قدم خودتان ) بیان کرده اید.

در واقع عددی که در هر اندازه گیری بیان می شود، مقایسه ی یک کمیت با یکای آن کمیت است تا معلوم شود بزرگی آن چند برابر یکاست. یکای هر کمیت، مقدار مشخصی از کمیت مقدار مشخصی از آن کمیت است که به عنوان مقیاس اندازه گیری انتخاب میشود.

کمیت های نرده ای برداری

فرض کنید معلمتان از شما می پرسد که از مدرسه تا خانه چند دقیقه در راه هستند/ و شما پاسخ میدهید 20 دقیقه. این جواب کامل است و معلمتان منتظر اطلاعات جدیدی نیست. حالا اگر معلمتان بپرسد که خانه ی شما کجاست؟ و شما بگویید 2 کیلومتر دور تر از مدرسه ، جواب کامل نداده اید . برای این که جواب شما به سوال دوم کامل باشد ، باید علاوه بر طول مسیر ، جهت حرکت را هم مشخص کنید. در واقع سوال اول از یک کمیت عددی (زمان) پرسید شده و جواب آن تنها یک عدد به همراه یکای آن است، اما د سوال دوم از یک کمیت برداری (مکان) سوال شده و جواب آن باید علاوه بر عدد و یکاء جهت را نیز مشخص کرده باشد؛ بنابراین:

کمیت های نرده ای یا عددی با اسکالر کمیت هایی هستند که میتوان انها را به طور کامل توسط یک عدد و یک یکا توصیف کرد.

مانند: جرم ، طول ، زمان ، دما و...

کمیت های اصلی و فرعی

تعداد کمیت های فیزیکی خیلی است. اگر بخواهیم برای هر یک از آنها یکای مستقلی تعریف کنیم، کار دشواری خواهیم داشت، خوشبختانه نیازی به این کار نیست و بسیاری از کمیت های فیزیکی به یکدیگر وابسته اند. یکی از کمیت های فیزیکی «مساحت» است. فرض کنید میخواهیم مساحت یک مستطیل را حساب کنیم. برای این کار ، طول و عرض مستطیل را در هم ضرب میکنیم ، در نتیجه کمیت مساحت را با استفاده از کمیت طول به دست آورده ایم ، یعنی مساحت یک کمیت نبوده و به کمیت طول وابسته است.

فیزیک دانان تعدادی از کمیت های فیزیکی را به عنوان کمیت های اصلی انتخاب کرده اند و بقیه ی کمیت ها بر حسب این کمیت ها بیان میکنند.کمیت هایی که یکای آن ها به طور مستقل تعرف شده اند. کمیت های اصلی نامیده میشوند.

تبدیل یکاها

تبدیل یکاها در فیزیک اهمیت خیلی زیادی دارد. در فصل های بعدی ف سال های آینده و تا وقتی که به فیزیک خواندن ادامه دهید، نیازمند تبدیل یکاها خواهید بود. در مسائل مختلف با دو نوع تبدیل واحد رو به رو می شویم:

تبدیل پیشوندهای یکا به یکدیگر:این تبدیل ها چندان دشوار نیستند و فقط با تبدیل توان های 10 به یکدیگر رو به رو هستیم.

تبدیل یکاهای استاندارد و غیر استاندارد: برای درست انجام دادن این تبدیل ها باید مقدارهای عددی معادل را بدانیم. مثلا این که هر 60 ثانیه معادل یک دقیقه است، در تبدیل یکاهای ثانیه و دقیقه به یکدیگر کاربرد دارد.

ما برای تبدیل یکاها از روش تبدیل زنجیره ای استفاده میکنیم.

روش تبدیل زنجره ای : ابتدا مقدار و یکای اولیه را مینویسیم . میدانیم که با ضرب هر کمیتی در عدد یک اندازه ی آن کمیت تغییر نمیکند. بنابراین مقدار و یکای اولیه را در کسری ضرب میکنیم که برابر یک است؛ یعنی صورت و مخرج این کسر با این که یکاهای متفاوتی دارند ولی با هم برابر هستند؛ چنین کسری را عامل تبدیل می نامند.

با ضرب یکای اولیه در یک یا چند عامل تبدیل و ساده کردن کسرها میتوان به یکای مورد نظر دست یافت.

 

 

برای تهیه کتاب ماجراهای من و درسام زیست شناسی 1 دهم کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران