0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

شیمی جامع کنکور آی کیو پلاس کدمحصول : 37990

md771
وضعیت محصول :
قابل تهیه
1,350,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
1400 g
+
پویا الفتی-امیرحسین کریمی
گاج
رحلی
9786220304128
624
توضیحات این محصول

گزیده ای از متن کتاب شیمی جامع کنکور آی کیو پلاس 

 

  نفت ماده‌ای که اقتصاد جهان را دگرگون ساخت.

 

۱) نفت خام مخلوطی از هیدروکربن های گوناگون برخی نمک ها اسید ها آب و ... است البته مقدار نمک و اسید در نفت خام کم بوده و در نواحی گوناگون متغیر است همانطور که خواندید آلکان ها بخش عمده کربن های موجود در نفت خام را تشکیل می دهند. واکنش پذیری آلکان ها کم است اما همانطور که گفتیم به راحتی در واکنش سوخت شرکت می کنند و اغلب به عنوان سوخت به کار می‌رود به طوری که بیش از ۹۰ درصد نفت خام صرف سوزاندن و تامین انرژی می‌شود و درصد کمی از آنها به عنوان خوراک پتروشیمی در تولید مواد پتروشیمیایی به کار میرود.

 

۲) از نفت خام در دسته های مختلفی از هیدروکربن ها به دست می آید برای جداسازی این هیدروکربنها از برجی شکل مقابل استفاده می شود که به برج تقطیر معروف است. خانم که علاوه بر هیدروکربنها مواد دیگری مانند نمک اسید آب و ... در نفت خام وجود دارد ابتدا این مواد را از نفت خام جدا می‌کند تا هیدروکربن‌ها در نفت خام باقی بمانند. پس از جداسازی ناخالصی ها نفت خام را پالایش می کنند. در واقع با استفاده از تطقیر جز به جز کربن های آن را به صورت مخلوط هایی با نقطه جوش نزدیک به هم جدا می‌کنند. برای این کار نفت خام را درون محفظه بزرگ گرما می دهند و آن را به برج تقطیر هدایت می کنند.

در برج تقطیر ابتدا را تا دمای خاصی ۲گرم می کند و سپس با استفاده از پمپ به پایین برج تغییر هدایت می کنند در برج تقطیر از پایین به بالا  کاهش می‌یابد و درون برج نیز سینی‌های در فاصله متفاوت قرار داده شده است ۰

خب! نفت خام را داغ کردیم و فرستادیم داخل برج تقطیر، ابتدا مولتی های سبک تر و فرار تر از جمله مواد پتروشیمیایی از مایع بیرون آمده و به سمت بالایی برج حرکت می کنند. برخی از این مولکولها به حالت گاز از بالای ترین نقطه برج خارج می شوند برخی دیگر از مولکولها با سرد شدن به مایع تبدیل شده و در سینی ها وارد شده (یعنی از اون بالا می‌ریزند پایین روی سینی ها) و از برج خارج می شوند.

 

برای تهیه کتاب هزار تست زیست شناسی جامع کلیک نمایید.

نظرات کاربران