0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

علوم نهم بخش زیست و زمین شناسی کدمحصول : 15808

c43
وضعیت محصول :
قابل تهیه
670,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
620 g
+
گروه مولفان
علامه حلی
رحلی
9786007755259
224
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب علوم نهم بخش زیست و زمین شناسی 

داستان زمین

حدود 4.5 میلیارد سال پیش ، کره زمین از متراکم شدن غبار های کیهانی شروع به شکل گیری کرد . عناصر با چگالی بالا ، در طی شکل گیری ، بر اثر نیروی گرانش در هسته متمرکز شدند و به همبن ترتیب لایه های مختلف زمین ایجاد شد. در ابتدا، سطح زمین از شدت حرارت مذاب بوده که با دو شدن از خورشید سرد و سطح آن برای تشکیل حیات آماده گشت.

بالایه های مختلف زمین درعلوم هشتم آشنا شده اید. خارجی ترین لایه زمین پوسته نام دارد که ضخامت و ترکیب مواد آن در بخش های مختلف متفاوت است. ضخامت متوسط پوسته در قاره ها بین 20 تا 60 کیلومتر و در اقیانوس ها بین 8 تا 12 کیلومتر است. زیر پوسته بخش سنگی گوشته بالایی قرار دارد که به همراه پوسته، سنگ کره (لیتوسفر) را تشکیل میدهد؛ اما درست در زیر این سنگی که حیات بر سطح آن جریان دارد لایه ای قرار گرفته که مواد آن به نقطه ذوب خود نزدیک اند و تا حدی سختی خود را از دست داده اند. به همین علت به آن خمیره کره ( استنوسفر) گفته میشود. با اینکه ما روی سطح زمین زندگی میکنیم و به ظاهر حرارت خمیر کره به ما نمی رسد، اما باید بدانیم بسیاری از تغییراتی که بر سطح زمین رخ میدهد در اثر همین طبقه زیرین نرم و خمیری است.

همان طور که در شکل دیدید خارجی ترین لایه زمین پوسته نام دارد؛ اما این لایه به صورت یک تکه نبوده و مانند تکه های کنار هم قرار گرفته یک پازل است. از طرفی آموختیم که درست زیر سخت کره ، یک لایه خمیر مانند قرار دارد. صفحات پوسته با سرعت بسیار کمی بر روی آن شناورند و عوامل مهمی در حرکت صفحات نقش دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

سرنخ ها ونگر از جابه جایی قاره ها

ونگر حدس زده بود درصورتی که فرضیه جابه جایی قاره ها درست باشد باید بین جاهای که قبلا به هم چسبیده بودندو امروز هزاران کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند شباهت های موجود داشته باشد. او برای اثبات ادعایشان به جمع آوری سنگ ها، فسیل ها و شواهد هواشناسی مناطق مشکوک پرداخت و به نتایجی رسید که از انها برای اثبات نظریه اش استفاده کرد. وگنر برای یافتن این شواهد به مناطق مختلفی از کره زمین سفر کرد و بخش زیادی از عمرش را در این راه سپری نمود. در ادامه با تعدای از شواهدی که وگنر از نقاط مختلف موفق به یافتن آنها آشنا می شود.

شواهد سنگی

وگنر فرض گرد در زمان جدایی پاگه آ باید ساختار مختلفی نظیر کوه ها در مرز جدایی شکسته شده باشند . پس به عنوان نمونه لایه های سنگی مشابهی در دو قسمت اقیانوس اطلس باید وجود داشته باشند. وگنر موفق شد سنگ های مشابهی از نظر سن و جنس با قدمت 200 میلیون سال در نقاط مختلفی نظیر قاره های اروپا و آمریکای شمالی بیابد.

شواهد فسیلی

ونگر موفق شد فسیل های مشابه زیادی از قاره های مختلف پیدا کند. از بین فسیل ها پیداشده آن هایی که مربوط  به حیوانات خشکی زی که شناگر ماهری نیستند برای اثبات نظریه وگنر کمک ترین مهم تری بودند . علاوه بر خود فسیل ها، سن تخمین زده شده برای آن ها نیز با زمان فرضی جدایی قاره ها مطابق بود

 

برای تهیه کتاب ریاضی نهم کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران