0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

ریاضی هشتم کدمحصول : 15390

c41
وضعیت محصول :
قابل تهیه
380,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
470 g
+
فرخنده ترابی-مرتضی سلیمی
علامه حلی
رحلی
9786007755204
200
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب ریاضی هشتم 

 

میانگین سن اعضای یک گروه 23 سال است. اگر متوسط سن بزرگترین و کوچکترین فرد گروه 37 سال باشد و این دو نفر را کنار بگذاریم معدل سن بقیه 21 سال میشود. تعداد کل افراد این گروه چند نفر است؟

لاکی و دوستانش که به شهربازی رفته اند، تصیمیم گرفتتن با هم در یک رستوران غذا بخورند اما متاسفانه وقتی دور میز سه نفره نشستند 5 تا از آنها بدون جا ماندند . آنها تصمیم گرفتند 4 نفره بنشینند که در نتیجه 2 میز خالی ماند . دوستان لاکی چند نفر بودند؟

پس از رفتن به خانه جدید پدر مریم از او خواست کتاب ها را در کتابخانه شان بچیند. مریم ابتدا در قفسه 10 کتاب قرار داد و یک قفسه به طور کامل خالی ماند. سپس در هر قفسه 9 کتاب قرار داد و 2 کتاب جا نگرفت .کتابخانه منزل مریم چند قفسه دارد؟

همنهشتی مثلث ها

دو شکل هندسی را برابر گوییم هرگاه روی هم «نهاد شوند» کاملا یکدیگر را بپوشانند و بر هم منطبق شوند. به همین دلیل به دو شکل برابر «همنهشت» میگویند.

این بر هم نهاد میتواند به کمک هریک از تبدیلاتی که آموخته اید(تقارن، دوران و انتقال) یا ترکیبی از آنها صورت گیرد. از آن جا که نمیتوان این تبدیلات را در همه موارد، به سادگی بر روی صفحه انجام داد، حالت هایی را برای بررسی همنهشتی دو شکل آموزیده اید، مانند انکه اگر سه ضلع از مثلثی با سه ضلع از مثلثی دیگر برابر باشند، آن دو مثلث با یکدیگر همنهشتند.

لاکی به خوبی حالت های همنهشتی دو مثلث را اموخته است، حالت های مانند ض ض ض، ض ز ض، ............... و ............... و ...............اما هنگام مواجهه با یک مسئله نمیدانیم که باید از کجا و چگونه شروع کند تا به نتیجه ای که مسئله خواسته است دست یابد.

ستاره در یک «وبگاه آزمون بر خط» عضو است و هر روز یک آزمون میدهد و میانگین عملکردش را مشاهده میکند. امروز او در این آزمون نمره 95 گرفت و میانگین نمراتش با یک نمره افزایش به 89 رسید .او در ازون بعدی چه نمره ای باید بگیرد تا میانگین نمراتش به 90 برسد؟

یک روز من و مادرم با دوستم و مادرش برای خرید به بازار رفتیم. در فروشگاه اول، ما 5 دست لباس خریدیم که روی هم 200 هزار تومان و آن ها 3 دست لباس خریدند که روی هم 90 هزار تومان شد. میانگین قیمت لباس های ما 40 هزار تومان و میانگین لباس های آنها 30 هزار تومان ! در فروشگاه دوم ما 2 دست لباس خریدیم که روی هم 160 هزار تومان شد و آنها 6 دست لباس خریدندو روی هم 420 هزار تومان پول دادند. میانگین قیمت لباس هایی که ما خریدیم 80 هزار تومان شد و میانگین قیمت لباس های آن ها 70 هزار تومان! میانگین قیمت لباس هایی که ما از این دو فروشگاه خریدیم بیشتر است با میانگین قیمت لباس های آنها؟

چه تناقضی مشاهده میکنید؟

چگونه این تناقض را توضیح میدهید؟

 

 

برای تهیه کتاب IQ ریاضی هشتم کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران