0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

ریاضی نهم کدمحصول : 14701

c39
وضعیت محصول :
قابل تهیه
410,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
450 g
+
علیرضا شیخ عطار
علامه حلی
رحلی
9786007755235
216
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب ریاضی نهم  

  • مجموعه چیست؟

در گفتگوهای روزانه معمولا به مفاهیمی از «گروه» و «دسته» و یا «خانواده» برخورد کنیم: گروه سرود دانش آموزان مدرسه شما، دسته ی نادری از یوزپلنگ های ایرانی ، خانواده گیاهان دارویی. «مجموعه » نیز کلمه ای ایت که در ریاضی به جای گروه، دسته ها، و یا خانواده ها به کار میرود. مثلا میگوییم:«همه گیاهان دارویی یک مجموعه تشکیل دهنده و بومادران عضو یک مجموعه است.» مجموعه ویژگی هایی دارد و برای اینکه مجموعه را بهتر بشناسیم بای ویژگی های آن را شناسایی کنیم. 

مثال: میخواهیم بدانیم کدام بند یک مجموعه را مشخص میکند و کدام نه؟

الف) همه اعداد طییعی که فقط 3 تا شمارنده دارند. این بند یک مجموعه را مشخص میکند. زیرا برای شمردن تعداد شمارنده های یک عدد طبیعی ابهامی وجود ندارد. 

ب) اعدا د 5، 6 ، 7. این سه عدد یک مجموعه را میسازند. زیرا هر چیزی که در نظر بگیریم یا برابر با یکی از این سه عدد است و یا نیست.

ج) همه دانش آموزان قد بلند کلاس شما. این بند نمی تواند یک مجموعه را مشخص کند. زیرا روشن نیست که به چه شخصی قد بلند میگوییم و چه کسی قد بلند نیست. در کشور اندونزی به یک مرد 1/75 متری قد بلند میگویند و همین شخص در هلند یک مرد کوتاه قد به حساب مبآید.

د) سه تا از زیبا ترین غزل های حافظ. این بند یک مجموعه نیست . زیرا انتخاب سه تا از زیباترین غزل های حافظ به نظر هر شخص بستگی دارد.

همه میدانیم که منجمان به چه چیزی «ستاره» میگویند. یکی از معروف ترین ستارگان کهکشان راه شیری ، خورشید نام دارد که هر روز آن را میبینیم و میشناسیم. هیچ یک از ما دیگر ستاره های کهکشان راه شیری را به خوبی خورشید ندیده است، ولی همه ستارگان کهکشان راه شیری، یک مجموعه است. زیرا ستاره بودن یا نبودن یک جرم آسمانی، ابهام ندارد. بنابراین لازم نیست اعضای یک مجموعه را ببینیم، بشناسیم ، بششماریم و یا نام ببریم.

  • مقایسه مجموعه ها

امتیازی که هر تیم فوتبال در یک لیگ کسب مکند، عددی صحیح است. رتبه قرار گرفتن هر تیم در جدول مسابقات، به امتیاز آن تیم بستگی دارد. بنابراین مقایسه عملکرد تیم ها کار سختی نیست زیرا هر دو عدد صحیح را میتوان با هم مقایسه کرد. در فصل 86 - 87 پرسپولیس 59 امتیاز و استقلال 43 امتیاز کسب کردند. ولی در فصل 90 - 91 عملکرد استقلال بهتر بود و 66 امتیاز کسب کرد، در حالی که پرسپولیس به امتیاز 42 رضایت داد

 

برای تهیه کتاب شاهکار ریاضی نهم کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران