0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

شیمی یازدهم سیر تا پیاز کدمحصول : 33380

app172
وضعیت محصول :
قابل تهیه
1,290,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
1300 g
+
اکبر فروزانفر- محمد حسین زینالی
گاج
رحلی
9786003597112
560
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب شیمی یازدهم سیر تا پیاز  

 

تقطیر ، یک روش جداسازی اجزای مخلوط 

تقطیر روشی ساده برای جدا سازی اجزای مخلوطی است که تفاوت دمای جوش آن ها زیاد است ، برای مثال مخلوط آب ونمک را با یک تقطیر ساده جداسازی می کنند ؛ یعنی با حرارت دادن آب تبخیر شده و نمک در ته ظرف باقی می ماند ، اما اگر دمای جوش اجزای مخلوط به هم نزدیک باشد ، نمی توان با یک تقطیر ساده جداسازی را انجام داد . 

در این جا از تقطیر جزء به جزء استفاده می کنند که ستون بسیار بلندی داشته و مواد از هم جدا سازی می شوند . در عمل برای جدا سازی اجزای هوای مایع و اجزای نفت خام از تقطیر جزء به جزء استفاده می شود ، البته در جداسازی اجزای نفت خام ، به خاطر زیاد بودن تعداد اجزاء عملا جداسازی تک تک آن ها ممکن نیست بلکه به صورت چندین برش ( مخلوط ) جداسازی می شوند . 

 

انواع تقطیر : 

1- تقطیر ساده : روشی برای جداسازی اجزای مخلوط هایی با اختلاف دمای جوش بالا : مانند آب و نمک 

2- تقطیر جز ء به جزء : روشی برای جداسازی اجزای مخلوط هایی با اختلاف دمای جوش پایین ، مانند هوای مایع و نفت خام 

دانشمندان اجزای بنیادی جهان مادی را ماده و انرژی می دانند . یافته های تجربی نشان می دهد که این دو به هم تبدیل می شوند ، کاهش جرم خورشید ، شاهدی خوب برای تبدیل ماده به انرژی است . از سوی دیگر برای انجام هر فعالیت و حرکتی نیاز به انرژی داریم ، پس لازم است در اطرافمان منابعی برای دستیابی به انرژی داشته باشیم . 

سوزاندن سوخت و غذا ، انرژی لازم برای هر فعالیتی را تامین می کند . بررسی و درک واکنش های گرما شیمیایی و سرعت انجام آن ها ما را در استفاده درست از دو منبع انرژی یعنی سوخت و غذا یاری می کند . 

 

منابع انرژی برای انواع فعالیت ها : 

1- سوخت

2- غذا 

غذا

همواره نقش محوری در رشد ، تندرستی و زندگی انسان داشته است . تامین غذا مهم ترین و اولین نیاز بشر از ابتدا تا حال بوده است . رشد روز افزون جمعیت جهان اهمیت این قضیه را دو چندان نموده ، به طوری که یکی از دشوارترین وظایف هر دولت ، تامین غذای افراد جامعه است .

نکته : جمعیت کره زمین حدود 7/5 میلیارد نفر است . تامین غذا برای این جمعیت امری بسیار پیچیده بوده و بایستی حجم انبوهی از غلات ، حبوبات ، مواد پروتئینی و .... تولید شود ، پس تولید انبوه تنها راه چاره است

 

برای تهیه کتاب شیمی یازدهم پرسمان کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران