0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

مطالعات اجتماعی نهم سیر تا پیاز کدمحصول : 197

app65
وضعیت محصول :
قابل تهیه
500,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
380 g
+
محسن مصلایی
گاج
رحلی
9786220303480
208
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب مطالعات اجتماعی نهم سیر تا پیاز 

 

درس بیستم : آرامش در خانواده

اگر خانواده ای بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد ، خانواده ای متعادل است ، اما اگر خانواده نتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد ، دچار آسیب شده است . در این صورت ، رابطه خانواده با دیگر نهادهای جامعه دچار مشکل می شود و به همه جامعه آسیب می رسد .

همسر گزینی

انتخاب درست همسر موجب سازگاری و آرامش در خانواده می شود . معیار انتخاب همسر از دیدگاه صاحب نظران ، تناسب و همگونی با طرف مقابل در اعتقادات دینی ، تحصیلات ، اخلاق، روحیات و وضعیت خانوادگی  است که منجر به زندگی بادوام تر می شود . اگر امروزه جوانان همسر خود را با هم فکری و حمایت خانواده ها انتخاب و از تجربه خانواده ها استفاده کنند ، از بروز بسیاری از ناسازگاری ها جلوگیری می شود .

 

سازگاری زن و شوهر در خانواده

از دیدگاه قرآن مهم ترین هدف ازدواج ، برقراری آرامش و محبیت بین زن و مرد است . زن و مرد یکدیگر را کامل می کنند و می توانند در کنار هم به کمال برسند . با استفاده و تشکیل خانواده ، حقوق و تکالیفی بر روابط زن و مرد حاکم می شود ؛ هر یک نسبت به دیگری دارای حقوقی است و در مقابل ، وظایف و تکالیفی دارد .

کلام پیامبر اکرم ( ص ) درباره رفتار با خانواده : بهترین  شما کسی است که رفتار او با خانواده اش نیکوتر باشد ومن در نیکی با خانواده ام بهترین هستم .

عوامل موثر در بروز ناسازگاری بین زن و مرد

الف ) انتخاب نادرست همسر

ب ) نداشتن شناخت کافی از حقوق و تکالیف خود در زندگی خانوادگی ( به دست نیاوردن آمادگی کافی و شایستگی لازم برای انجام تکالیف خانوادگی )

ج ) تربیت و پرورش در محیط های جداگانه  ( متفاوت بودن فرایند اجتماعی شدن آن ها )

د ) تعارض در نقش های مختلف افراد ، مانند : خانمی که شاغل است و وظیفه مادری و همسری هم بر عهده دارد و

راهکارهایی برای جلوگیری از بروز ناسازگاری ها بین زن و مرد

گذراندن آموزش های خانواده قبل از ازدواج

مشاوره با افراد دارای صلاحیت در زمینه همسر گزینی

رعایت اخلاق و آداب همسرداری ( خوش خلقی ، احترام گذاشتن به همسر و رعایت ادب ، با الفاظ نیکو وی را صدا زدن ، قدردانی از زحمات همسر ، گذشتکردن ، بهانه جویی نکردن و نادیده نگرفتن مسائل بی اهمیت ، پذیرفتن اشتباه خود ، عذر خواهی و جبران اشتباه . )

همه ی اختلاف سلیقه ها مخرب نیستند ، گاهی جر و بحث بین زن و شوهر طبیعی است . امکان ندارد که زن و شوهر کاملا مانند یکدیگر باشند ، اما مهم است که یاد بگیرند اختلاف سلیقه هایشان را حل و فصل و برای آن ها چاره اندیشی کنند .

یکی از عواملی که موجب امنیت و ثبات خانواده و گرمی و نشاط آن می شود ، وجود فرزندان است .

 

برای تهیه کتاب فارسی نهم سیر تا پیاز کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران