0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

علوم هفتم بخش شیمی کدمحصول : 14019

md1623559081
وضعیت محصول :
قابل تهیه
240,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
230 g
+
الهه فلاطونی, سیروس شهرجردی, علیرضا منسوب بصیری, منصور پورزمانی, وحید افشار
علامه حلی
رحلی
9786007755167
112
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب علوم هفتم بخش شیمی  

از قدیم فلز ها برای ساخت ابزار استفاده می شدند؛ زیرا خیلی راحت شکا میگرفتند . همین نرم بودن و انعطاف پذیری باعث شده که از فلزهای مفتول یا سیم بسازنداگر یک تکه فلز (مثلا مس) را تحت کشش قرار دهند یعنی از دو طرف انها را بکشند ؛ این فلز به مفتول تبدیل میشود. ساختن مفتول سیم با میله بادوام و به دردبخور فقط با کمک فلزها امکان پذیر است.

داستان:

زنی پسرش را برای یادگیری آهنگری نزد آنگر گداشت. یکی دو روز گذشت روز سوم آن زن به کارگاه آمد و گفت: به فکر شاگرد دیگری باشید ؛ پسرم از امروز نخواهد آمد.

آنگر گفت: چرا ؟ چه شده؟

زن گفت هیچ چون پسرم آهنگری را کامل یاد گرفته و آمدن و رفتنش جز کفش پاره کردن فایده ای ندارد.

استاد تعجب کرد چه طور دو روزه اهنگری را یاد گرفته است؟

زن مغرور از داشتن پسری هوشمند خندید و گفت: او میگوید آهنگری کاری ندارد، آهن را پهن کن بیل میشود. و دمش را بکش میل میشود.

استاد از خنده به خود میپیچید گفت: راستی که عجب پس ناقلایی است. خودش که یادد گرفت هیچ به مادرش هم یاد داده !

ار دیگر ویژگی های فلز براق بودن آن هاست. فلزها تا زمانی که با اکسیژن هوا ترکیب نشده اند و به اصلاح عامیانه زنگ نزده اند، براق و درخشنده هستند. به این ویژگی فلزها «جلای فلزی » میگویند فلز طلا به راحتی با اکسیژن ترکیب نمیشود و جلای درخشتنده و چشم نوازی دارد و به خاطر همین ویژگی به عنوان زینت و یک فلز گران بها از گذشته دور مورد توجه بوده است.

دیگر ویژگی فلزها که امروز بیش از هر زمانی ما رابه آن ها وابسته کرده است رسانایی شان است. شاید امروز مواد مصنوعی مختلفی ساخته شده باشد که انعطاف پذیر ، مستحکم و یبا باشند اما ساخت مواد مصنوعی بدون فز که رسانای جریان برق و هم چنین ارزان و دردسترس باشد هنوز در ابتدای را است و مراحل تحقیق و پژوهش را سپری می کند.

فلز ها، عناصری با فیزیک شبیه به هم و شیمی متفاوت  از هم همان طور که گفته شد چکش خواری و شکل پذیری ، متول شدن ، براق بودن (جلا) و رسانایی الکتریکی از برجسته ترین ویژگی های فلز ها است که همگی جزو خواص فیزیکی محسوب میشوند. دیگر میتوان گفت کهلزها از نظر فیزیکی شباهت های زیادی به هم دارند و به خاطر خواص فیزیکی شبیه هم ، آن ها را در یک دسته قرار داده اند.

 

برای تهیه کتاب ماجراهای من و درسام علوم هفتم کلیک نمایید.

نظرات کاربران