0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

شیمی دهم ویژه استعدادهای درخشان کدمحصول : 24280

md1623559080
وضعیت محصول :
قابل تهیه
590,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
850 g
+
صمد صفوی, مریم رضا زاده, مسعود خوش طینت
علامه حلی
رحلی
9786007755563
324
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب شیمی دهم ویژه استعدادهای درخشان

  •  طبقه بندی عنصر ها

پس از کشف عنصرها دسته بندی آن ها در علم شیمی از سال های بسیار دور همواره مهم بوده است. از این رو دانشمندان مختلفی عنصرها را به روش های متفاوتی دسته بندی کرده اند. از معروف ترین آن ها میتوان مندلیف روسی را نام برد.

آخرین و دقیق ترین: طبقه بندی عنصرها براساس افزایش عدد اتمی میباشد. اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی آیوپاک با توجه به شواهد و مدارک موجود ، تعداد 118 عنصر نشان داده شده در جدول صفحه بعد از تایید میکند.

جدول تناوبی امروزی, از عنصر هیدروژن با عدد اتمی یک آغاز و به عنصر شماره 118 ختم میشود. جدول امروز شامل 18 گروه (ستون های عمودی) و 7 دوره (دریف های افقی) می باشد.

خواص عنصرهای موجود در یک گروه بسیار شبیه به هم میباشد؛ به طوری که با پیمایش هر دوره از چپ به راست، خواص عنصرها به طور تقریبا مشابهی تکرار میشود. از این رو این جدول دوره ای عنصرها (جدول تناوبی ) نامیده اند. از روی جدول به آسانی شماره گروه، دوره و تعداد ذره های زیراتمی را برای یک عنصر میتوان بدست آورد. 

در جدول تناوبی هر عنصر با نماد شیمیایی ویژه ای که یک یا دو حرف لاتین دارد نمایش داده میشود. حرف اول نماد برخی عنصرها مانند آلومینیم AI و آرگون AR  مشابه است. از این رو حرف دوم نیز برای تمایز نمادها استفاده می شود.

تعداد واحد ها در یک مول به افتخار آمادئو آووگادرو عدد آووگادرو نامیده میشود. وی نخستین کسی بود که رفتار گازها را برحسب تعداد مولکول های واکنش دهنده توجیه کرد.

درواقع آقای آووگادرو خودش مقدار عددی این عدد را نتوانست به دست آورد اما وی رفتار گازها را براساس تعداد مولکول های واکنش دهنده مورد بررسی قرار داد و مقدمه کشف و محاسبه این عدد شد. مقدار این عدد با روش الکتروشیمیایی و بلور شناسی معین شده است. در روش بلور شناسی مثلا یک عنصر را در نظر میگیرند و سپس با دستگاه های دقیق ساختار بلوری عنصر، طول هریک از اضلاع سلول واحد بلور ، وزن اتمی عنصر و وزن حجمی آن را مشخص می کنند ، سپس به کمک یک عملیات ریاضی عدد آووگادو را محاسبه کرد.

  • مفهوم مول

به مقدار یاز ماده که حاوی 23 10×6.02 ذره (مولکو - اتم - یون) باشد یک مول گفته میشود. مول یکای اندازه گیری تعداد ذره سازنده مواد در علم شیمی است.

مول مانند یک بسته میباشد که داخل آن  23 10×6.02 تعداد اتم یا هر ذره ی دیگر مانند مولکول یا یون وجود دارد چیزی شبیه به یک شانه تخم مرغ ، ما با شندیدن یک شانه تخم مرغ فکر نمی کنیم بلکه میدانیم یک شانه بسته ای حاوی 0 عدد تخم مرغ است

 

برای تهیه کتاب شیمی دهم میکرو طبقه بندی کلیک نمایید.

نظرات کاربران