0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

ریاضیات تجربی جامع میکرو جلد دوم دوازدهم کنکور 99 کدمحصول : 37287

md1623558975
وضعیت محصول :
قابل تهیه
800,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
880 g
+
حسین اسفینی - یوسف داستان
گاج
رحلی
9786003599826
384
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب ریاضیات تجربی جامع میکرو جلد دوم دوازدهم کنکور 99 

روش اول نیازی به حفظ کردن فرمول نداردو فقط باید در ساده نکردن fog  دقت کنید.(مثلا اگر عبارت x-1 / x-1 رسیدید، (x-1 ) ها را با هم ساده نکنید) گرچه نمی توان حکم کلی داد ولی روش اول بهتر به نظر می رسد! در ضمن تست های سخت این قسمت در کنکور معمولا به کمک عدد گذاری قابل حل بوده اند که در بسته ویژه به آن ها اشاره کردیم.

پیدا کردن g x با داشتن  f x و fog x هرگاه در مساله ای ضابطه های fog و f داده شوند و ضابطه تابع g x خواسته شود. به صورت زیر عمل میکنیم:

مرحله 1 : بدون توجه به fog  داده شده در تابع f  به جای x ها  g قرار میدهیم. با این کار تابع fog  حاصل میشود.

مرحله 2: fog حاصل از مرحله 1 را با ضابطه fog  داده شده در مساله برابر قرار داده و  g  را می یابیم.

  • یافتن ضابطه تابع وارون

برای یافتن معکوس تابع f در تست ها ابتدا x0  مناسبی از دامنه f  انتخاب کرده و با جایگذاری در تابع y0=fx0 را می یابیم. می دانیم اگر x0 , y0 عضو f باشد، آنگاه y0 , x0 عضو f-1 است. حال کافی است چک کنیم مختصات نقطه x0 , y0 در کدام ضابطه مطرح شده در گزینه ها صدق میکند. در سال اخیر، یافتن وارون توابع چند ضابطه یا توابع چند ضابطه ای یا توابع شامل قدر مطلق به شدت مورد توجه طراحان کنکور بوده است. نکته جالب حل این میخواهیم بگوییم شاید حل به روش عدد گذاری در این مبحث دشوار برای شما هم اتفاق بیفتد آن وقت تستی را زده اید که خیلی ها نزده اند.

  • رسم تابع y=atanbx

در کتاب درسی جدید تاکید شده است که دوره تناوب تانژانت مورد سوال نیست. ولی با توجه به اینکه رسم تابع y=atanbx با توجه به فصل قبل جزو توابع (y=fa(kx محصوب میشود و بهترین راه برای حل چنین مسئله ای استفاده از دوره تناوب است، در این کتاب صرفا برای رسم توابع از دوره تناوب استفاده شده است. واضح است به پیروی از کتاب درسی با توجه به این که قطعا دوره تناوب تانژانت به تنهایی مورد سوال قرار نخواهد گرفت از آوردن چنین سوالاتی که خارج از مبحث کنکوری میباشد خود داری کرده ام.

 

برای تهیه کتاب مکمل این کتاب با عنوان ریاضیات تجربی میکرو جامع کنکور 99 کلیک نمایید.

نظرات کاربران