0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

حسابان جامع میکرو کنکور 99 کدمحصول : 37377

md1623559063
وضعیت محصول :
قابل تهیه
990,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
1000 g
+
علی بیطرفان - ابوالقاسم شعبانی
گاج
رحلی
9789651184987
250
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب حسابان جامع میکرو کنکور 99 

  • تجزیه به کمک ریشه یابی 

میدانیم اگر x=a ریشه چند جمله ای  f x باشد آن گاه f x بر x-a بخش پذیر است. بنابراین در تجزیه یک عبارت، اگر بتوانیم یکی از ریشه های آن را حدس بزنیم، به کمک تقسیم می توانیم آن عبارت را تجزیه کنیم . این دو نکته را هم بلد باشیم:

1) اگر مجموعه ضرایب یک چند جمله ای مساوی صفر باشد ، آن چند جمله ای بر x-1  بخش پذیر است.

2) اگر ضریب جمله ای دارای بزرگترین درجه در یک چند جمله ای مساوی یک باشد و آن چند جمله ای بخواهد ریشه گویا داشته باشد، آنگاه آن جواب یکی از مقسوم علیه های جمله ثابت چند جمله ای است . به طور مثال اگر چند جمله ای fx=x3+3x2-7x-6 بخواهد ریشه گویا داشته باشد، آن ریشه یکی از مقسوم علیه های عدد 6- ، 1+- ، 2+- ، 3+- و 6+- هستند که با امتحان کردن معلوم میشود x=2 ریشه fx=0 است.

 

  • دنباله های درجه یک و درجه دو

اگر جمله عمومی یک الگو یا دنباله عددی ، عبارتی درجه اول بر حسب n باشد tn=an+b به آن میگوییم الگو یا دنباله خطی (همان درجه یک) در این دنباله ها تفاضل هر دو جمله متوالی مقداری ثابت است .دقیقا مثل دنباله های حسابی !

همچنین جمله عمومی دنباله های درجه دو ، عبارتی درجه دوم بر حسب n است:       tn=an2+bn+c

در این دنباله ها ، تفاضل جملات متوالی ، دنباله ای حسابی میسازند. مثلا دنباله ... و 66 و 43 و 25 و 12 و 4 و 1 میتواند درجه دوم باشدچون تفاضل جملات  متوالی آن ، دنباله حسابی ... و 23 و 18 و 13 و 8 و 3 را می سازد. فعلا از آوردن تست حرفه ای از این موضوع ، معذوریم، در قسمت تست ها خواهیم دید.

  • معادله های مرتبط

داستان این است که یک معادله درجه دو داریم و می خواهیم معادله درجه دومی بنویسیم که جواب های آن ارتباط مشخصی با جواب هاب معادله اول دارند. 

روش اول: حاصل جمع و حاصل ضرب ریشه های معادله ای را که داریم، حساب می کنیم. با توجه به رابطه ریشه های معادله ی جدید با معادله اولیه s و pی معادله جدید را مینویسیم . معادله جدید به شکل x2-sx+p=0 یا مضربی از آنها خواهد بود.

روش دوم: جواب معادله ی اول را x می گیریم. با توجه به خواسته سوال X  را بر حسب x می نویسیم و از آن x  را بر حسب X پیدا می کنیم. با جای گذاری نتیجه در معادله اول ، معادله ی جدید مشخص شود. ممکن است بعضی جاها نتوان از این روش استفاده کرد.

 

برای تهیه کتاب هندسه جامع میکرو کنکور 99 کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران