0
دسته بندی ها
مقطع تحصیلی
رشته تحصیلی
ناشران
مؤلفان
کمک درسی

زیست کامل میکرو طلایی کنکور 99 کدمحصول : 37465

m_m_a60
وضعیت محصول :
قابل تهیه
1,650,000 ﷼ قیــمت محصول :
Out of stock
وزن محــــصول :
1950 g
+
روح الله وزیری - فرزام فرهمند نیا - پوریا خیر اندیش - آرش مبین خیابانی
گاج
رحلی
9789651185151
912
توضیحات این محصول

گزیده ای از کتاب زیست کامل میکرو طلایی کنکور 99

  •  حفاظت از بوم سازگان، ترمیم و بازسازی آن ها

خدمات بوم سازگان: همان طور که در نگرش «کل نگری» زیست شناسی دیدیم، انان و سایر موجودات ، برای ادامه حیات نیازمند ارتباط با سایر موجودات زنده هستند . بدون این ارتباط ها ، ادامه حیات امکان پذیر نیست0 به طور کلی مجموعه منابع و سود هایی را که اجتماع موجودات زنده یک بوم سازگان در بردارند، خدمات بوم سازگان مینامند.

میزان خدمات هر بوم سازگان ، به میزان تولید کنندگان آن بستگی دارد.با پایدار کردن بوم سازگان ها میتوان کیفیت زندگی انسن را ارتقا داد. پایداری بوم سازگان ، وابسته به ثابت مقدار تولید کنندگی است. اگر مقدار تولید کنندگی، حتی در صورت تغییر اقلیم ، تغییر چندانی نکند، بوم سازگان پایدار است.

نکته: تولیدکنندگان هر بوم سازگان، جاندارانی هسند که می توانند مواد آلی را با استفاده از مواد معدنی تولید کنند. منبع انرژی جانداران تولید کننده، نور خورشید با مواد معدنی میباشد. مثلا فتوسنتزکنندگان از انرژی نورانی خورشید استفاده میکنند و مواد غذایی تولید میکنند.

  • ترمیم و بازسازی دریاچه ارومیه

تا سال 1394 دریاچه ارومیه حدود 88 درصد مساحت خود را از دست داده است یعنی فقط 12 درصد از مساحت اولیه دریاچه، هنوز آب دارد. خشک شدن دریاچه ارومیه دلایل مختلفی دارد:

1) خشکسالی           2)حفر بی حساب چاه های کشاورزی در اطراف دریاچه          3) احداث بزرگراه روی دریاچه

4) استفاده غیر علمی از آبهای رودخانه هایی که به دریاچه میریزند.          5) سدسازی در مسیر رودهایی که به دریاچه مییزند.          6) بی توجهی به قوانین طبیعت

زیست شناسی با استفاده از اصول علمی بازسازگان ها،در تلاشندکه این دریاچه را احیا کنند.

قطع درختان جنگل ها برای استفاده از چوب آن یا زمین جنگل یکی از مسائل مهم محیط زیستی جهان است. جنگل زدایی با سرعت زیادی در جهان در حال انجام است و پیامد های بسیار بدی نیز دارد:

1) تغییر آب و هوا     2) کاهش تنوع زیستی     3) فرسایش خاک     4) افزایش احتمال وقوع سیل

  • تامین انرژی های تجدیدپذیر

انسان برای انجام فعالیت های مختلف خود، مانند حمل و نقل به ارنژی نیاز دارد و با توجه به گسترش سریع جمعیت انسان، میزان نیاز به انرژی نیز در حال افزایش است. پیش بینی میشود تا سال 2030 نیاز به انرژی 6 درصد افزایش پیدا کند.

در حال حاضر بیش از 75 درصد (سه چهارم) نیازی به انرزی از طریق سوخت های فسیلی ، مانند نفت و گاز و بنزین، تامین میشود؛ با این وجود سوخت های فسیلی معایبی دارند:

1: سوخت های فسیلی موجب افزایش کربن دی اکسید جو میشوند. افزایش کربن دی اکسید در جو، منجر به افزایش آلودگی هوا وهمین طور گرمایش زمین می شود.

 

برای تهیه کتاب مکمل این کتاب درسنامه های زیست کامل میکرو طلایی کنکور 99 کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران